Skip to main content
Чим небезпечний сальмонельоз у дітей

Чим небезпечний сальмонельоз у дітей

У дитини болить живіт, піднялася температура, спостерігаються пронос і блювота? Значить, викликаємо лікаря — можливо, це сальмонельоз. Чим небезпечне це захворювання, і чому так важливо його вчасно розпізнати?

Що таке сальмонельоз?

Сальмонельоз — це гостре інфекційне захворювання, що вражає найчастіше органи шлунково-кишкового тракту. Інкубаційний період хвороби у дітей становить від кількох годин до 7 днів. Малюків із таким діагнозом часто госпіталізують через високий ризик зневоднення.

Буває, що хвороба проходить у легкій формі, і тоді лікування може проводитися в домашніх умовах. Але і в цьому разі організму потрібен певний час для відновлення водно-сольового балансу і нормального засвоєння поживних речовин.

Відмічається також, що діти з сільської місцевості менш сприйнятливі до цієї інфекції, ніж їхні однолітки з великих міст. У любому випадку, слід звернутися до лікаря. В клініці «JMC» є сучасне відділення педіатрії та кваліфіковані фахівці, які призначать необхідне лікування та нададуть рекомендації. Записатися до лікаря можна на сайті: https://jmc.org.ua/.

Причини сальмонельозу

Збудником інфекції є бактеріальна паличка сальмонела (Salmonella). Це стійка бактерія, яка не боїться холоду і може тижнями жити в сухому середовищі та місяцями — у водному просторі. На сьогодні відомо понад 2500 різновидів сальмонели. Вони відрізняються різним ступенем агресивності, від чого залежить перебіг хвороби та можливі ускладнення.

Виділяють низку чинників, які сприяють поширенню інфекції. Насамперед, це висока скупченість дітей і недотримання правил особистої гігієни. Ризик зараження у немовлят підвищується в разі порушення правил введення прикорму, а також якщо малюк був рано переведений на штучне вигодовування. Схильні до інфекції й діти з імунодефіцитом первинної та вторинної форми.

Як відбувається зараження?

Джерелами зараження сальмонельозом найчастіше стають яйця, молочні продукти, м’ясо тварин і птиці. Нерідко інфекція виникає через порушення правил зберігання та перевезення харчових продуктів.

Зараження може відбуватися і контактно-побутовим шляхом — від дитини до дитини. Це пояснює частоту спалахів інфекції в дитячих колективах — садочках, школах, дитячих оздоровчих таборах, лікарнях.

Форми сальмонельозу

Головна небезпека зараження сальмонелою полягає в тому, що бактерія здатна вражати життєво важливі органи і призводити до серйозних ускладнень. Сальмонельоз може викликати такі важкі захворювання, як менінгіт, остеомієліт, сальмонельозна пневмонія та інші.

Клінічні ознаки сальмонельозу залежать від форм захворювання, серед яких виділяють:

  • Гастроінтестинальна форма — найпоширеніший варіант захворювання, за якого відбувається ураження шлунка та кишечника.
  • Локалізовані вогнища — бактерія з током крові розноситься до різних органів (головного мозку, кісток та інших органів), створюючи вторинні вогнища.
  • Генералізована форма — збудник проникає в кров, вражаючи органи і системи, супроводжується важким токсикозом, і навіть можливий токсичний шок.
  • Безсимптомна форма — організм самостійно справляється з інфекцією (як правило, за невеликої кількості бактерій), при цьому симптоми захворювання відсутні.

Симптоми сальмонельозу у дітей

У дитини, яка заразилася, спостерігаються такі симптоми, як біль у животі (локалізується в районі пупка), часті жирні випорожнення, блювота, зниження апетиту. Також відзначається слабкість, головний біль, підвищення температури.

За гастроінтестинальної форми хвороби симптоми, як правило, минають протягом тижня. Однак батькам треба пам’ятати, що тривала діарея та багаторазова блювота можуть призвести до зневоднення організму, що особливо небезпечно для дітей перших трьох років життя. Серед ознак зневоднення відзначають підвищену сухість шкіри та слизових, рідкісні сечовипускання, плач без сліз, западання тім’ячка. За тяжкого перебігу хвороби можлива втрата свідомості, судоми, різке зниження артеріального тиску.

Діагностика та лікування сальмонельозу

Для встановлення діагнозу лікар (педіатр або дитячий інфекціоніст) проводить огляд дитини, вислуховує скарги, розпитує про контакти з іншими дітьми зі схожими симптомами, з’ясовує, яку їжу приймала дитина. Далі призначаються аналізи крові, сечі та калу. Для виключення черевного тифу проводиться реакція Відаля. Лікар також може призначити УЗД черевної порожнини та рентген грудної клітки.

Якщо хвороба протікає в легкій або середньотяжкій формі, то госпіталізація, як правило, не потрібна. Основне завдання в цьому випадку — не допустити зневоднення і вивести токсини з організму. Дитині призначається дієта з виключенням незбираного молока і тваринних жирів, а також рясне пиття — глюкозосольові розчини. У цих випадках також прописують сорбенти, кишкові антисептики і пробіотики. Антибіотики за легкого перебігу хвороби не призначають — їхнє необґрунтоване приймання може згодом спричинити тривале виділення сальмонели.

Інша річ, якщо йдеться про важку форму захворювання — тоді прийом антибіотиків життєво необхідний. У разі загрози виникнення сепсису хворому внутрішньовенно вводять свіжозаморожену плазму та імуноглобулінові препарати. Для відновлення в організмі рідини та електролітів дуже важливим є проведення регідратації. Якщо хвороба протікає важко, цю процедуру проводять за допомогою крапельниці.

Профілактика сальмонельозу

Важливу роль у профілактиці сальмонельозу відіграє суворе дотримання правил гігієни. Батьки повинні привчити дітей мити руки перед кожним прийомом їжі. Продукти необхідно купувати тільки в перевірених місцях, бажано, у фабричній упаковці. Слід звертати увагу на їхній термін придатності і не вживати після закінчення цього терміну. Свіжі фрукти, зелень і овочі необхідно ретельно мити, а такі продукти, як м’ясо, яйця, риба, птиця, мають піддаватися достатній термічній обробці. Ну і звісно, слід обмежити контакти з людьми, у яких присутні ознаки захворювання.

Але що робити, якщо зараження уникнути не вдалося? Головне, що слід пам’ятати батькам — це захворювання дуже підступне і може викликати серйозні ускладнення. Тому за підозри на сальмонельоз необхідно якомога швидше викликати лікаря і не займатися самолікуванням.

Елена, www.zhenskoeschastie.com

Будем благодарны, если поделитесь статьей

Лучшие статьи

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

error: not copy